США тимчасово дозволили Ірану експортувати нафту та проводити розрахунки в доларах
Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США видало ліцензію, яка дозволяє здійснювати торгівлю нафтою та нафтопродуктами, виробленими в Ірані, до 21 серпня.
Дозвіл видано на 60 днів. Передбачається, що протягом цього періоду Тегеран і Вашингтон мають досягти всеосяжної угоди щодо спірних питань, визначених у меморандумі, підписаному минулого тижня.
Ліцензія дозволяє не лише експорт продукції іранської нафтової промисловості та її закупівлю третіми країнами. У документі зазначено, що поставки можуть здійснюватися також до США, а оплата дозволена в доларах, зокрема на користь іранських осіб та організацій, які перебувають під санкціями.
Виняток зробили для постачання до Північної Кореї, Куби та на окуповані території України, включно з Кримом.
Після першого раунду переговорів між делегаціями США та Ірану представник Міністерства закордонних справ Ірану Есмаїл Багаї заявив, що сторони погодили створення спеціального механізму для безпечного проходження суден через Ормузьку протоку. Також під час переговорів обговорювали питання дозволу на продаж нафти та розблокування заморожених активів Ірану.
Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі згодом уточнив, що рішення щодо експорту нафти та розмороження активів були погоджені.
На цьому тлі транспортування нафти через Ормузьку протоку зросло до найвищого рівня з початку війни.
За даними Bloomberg, у п’ятницю, суботу та неділю через протоку пройшли танкери, які перевозили близько 20 мільйонів барелів нафти. Це найвищий зафіксований обсяг транспортування з кінця лютого.
Також Іран протягом ранку транспортував ще 6 мільйонів барелів.
Фактичні обсяги можуть бути вищими, оскільки танкери під час проходження інколи вимикають сигнали з міркувань безпеки. Центральне командування США повідомило, що лише в суботу через Ормузьку протоку пройшло 17 мільйонів барелів нафти.
Спільний морський інформаційний центр повідомив, що рух суден через Ормузьку протоку зростає. Водночас там зазначили, що Іран продовжує контролювати рух суден через радіозапити та спостереження.
У Тегерані також заявили про суттєвий прогрес у переговорах зі США, які тривали всю ніч у Швейцарії.
Віцепрезидент США Джей ді Венс повідомив, що створено механізм для забезпечення подальшого проходження суден через Ормузьку протоку.
Окрім іранської нафти, через протоку транспортуються обсяги з Іраку, Саудівської Аравії, Об’єднаних Арабських Еміратів та Кувейту. Основними покупцями залишаються Японія, Південна Корея та інші країни.