Тіньовий ринок вейпів в Україні сягає майже 100%, - дослідження Kantar

Діана Шевченко
Діана Шевченко Журналіст
Тіньовий ринок вейпів в Україні сягає майже 100%, - дослідження Kantar
Нелегальні вейпи Elf Bar. Фото: Reuters
За даними дослідницької компанії Kantar, частка нелегального ринку електронних сигарет в Україні складає 93 відсотки. Як наслідок, експерти прогнозують у цьому сегменті 10 млрд грн втрат бюджету.

Про це повідомляє ThePublic із посиланням на дані дослідження компанії Kantar.

Як зазначають в документі, у категорії електронних сигарет загалом частка нелегальної продукції становить 93.6%. Найвищий рівень нелегальності - у сегменті одноразових пристроїв та сигарет із багаторазовими картриджами, де частка нелегальної продукції наближається до 100%

На думку експертки з питань оподаткування Growford Institute це може призвести до того, що втрати бюджету у 2026 році сягатимуть 10 млрд грн.

“Парадокс: ринок вейпів зростає, пірнувши в тінь. Рівень нелегальної торгівлі рідинами для електронних сигарет прямує до 100%. Втрати податків від неї у 2025 році становили 7,5 млрд грн, а в 2026-му можуть перевищити 10 млрд грн”, - зазначає Тетяна Кощук. 

Нещодавно директор Бюро економічної безпеки заявив про ліквідацію цієї схеми. Йшлося про масштабні обшуки БЕБ в мережі UVAPE. Однак, як виявилось, магазини мережі продовжують працювати. 

Зокрема точка продажу, що розташована в центрі Києва, продає своїм клієнтам так звані самозаміси, ухиляючись від сплати податків. 

Це типова схема: клієнти отримують два чеки. Сума в них відрізняється майже втричі. Як свідчать дані ДПС, для протиправних обородук використовується нещодавно створена компанія Діктріс. Підприємство зареєстровано наприкінці минулого року та має з десяток різних КВЕДів - від науки до торгівлі. 

Схема працює відкрито. Однак всі спроби Бюро економічної безпеки  її викорінити завершуються поразкою. 

"Схоже, що далі цих активностей у вигляді обшуків та вилучень справа у детективів так і не просунулась. Попри, здавалося б, успішні облави, жодних новин про ліквідацію мережі чи притягнення винних до відповідальності немає”, - прокоментував результати одного з чергових обшуків БЕБ журналіст Євген Плінський. 

Тим часом безпорадність Бюро економічної безпеки коштує бюджету десятки мільярдів гривень щороку. 

Як раніше повідомляв, народний депутат України Данило Гетманцев заявив, що керівники державних органів мають нести персональну відповідальність за ефективність очолюваного ними органу. І, у випадку провальної роботи, залишати свої посади.

ThePublic в Telegram

Поділитися статтею:
Кримінал
На Київщині викрили незаконний видобуток підземних вод на понад 257 мільйонів гривень
Кримінал

На Київщині викрили незаконний видобуток підземних вод на понад 257 мільйонів гривень

Правоохоронці Київської області викрили дві схеми незаконного видобутку підземних вод у Броварському та Фастівському районах. Загальна сума збитків, завданих державі, перевищила 257 мільйонів гривень.

22.06.2026
У Черкасах затримали групу вимагачів через вигаданий борг у 250 тисяч доларів
Кримінал

У Черкасах затримали групу вимагачів через вигаданий борг у 250 тисяч доларів

У Черкасах правоохоронці затримали учасників злочинної групи, яких підозрюють у вимаганні грошей у місцевої родини. За даними слідства, фігуранти вимагали 250 тисяч доларів, використовуючи погрози, переслідування та залякування.

22.06.2026
На Кіровоградщині викрили схему незаконного видобутку граніту на понад 1,2 млрд грн
Кримінал

На Кіровоградщині викрили схему незаконного видобутку граніту на понад 1,2 млрд грн

У Кіровоградській області правоохоронці повідомили про підозру одному з учасників схеми незаконного видобутку граніту. За даними слідства, збитки перевищують 1,2 млрд гривень.

22.06.2026
На Рівненщині 13-річний хлопчик потонув у річці Горинь: деталі трагедії
Суспільство

На Рівненщині 13-річний хлопчик потонув у річці Горинь: деталі трагедії

У Рівненській області загинув 13-річний хлопчик, якого розшукували після зникнення. Тіло дитини виявили у річці Горинь поблизу села Цепцевичі

21.06.2026
«Депутат» окупаційної влади Херсонщини отримав 9 років ув’язнення
Політика

«Депутат» окупаційної влади Херсонщини отримав 9 років ув’язнення

Херсонський міський суд заочно визнав винним у колабораційній діяльності місцевого жителя Олександра Фоміна, який увійшов до незаконно створеної окупаційної «Херсонської обласної думи». Йому призначили дев’ять років позбавлення волі

21.06.2026